Menu
Home Page

St Wilfrid's Catholic Primary School Hope in God

More about our Governors

None of our Governors sit on the board for any other Governing Bodies.

Clerk to the Governing Board

Mrs Anita Shelton, joined the Governing Board December 2017.

Mrs Anne Hudspith

Foundation Governor

Term of Office October 2016 - October 2020

Chair of Governors appointed December 2017

Committees - Finance and Staffing, Ethos and Values

Link Governor – SEN, CLA, Pupil Premium, Inclusion, Religious Education and Teaching and Learning

Register Of Interests (Business or Pecuniary) - None

Relationship With School Staff - None

 

Following a career in Catholic Education spanning almost 39 years, where I worked in the primary sector as a headteacher and served on the governing body of two catholic secondary schools, I was delighted to become a member of St Wilfrid’s Governing Body.

 

I have a genuine interest in school improvement at all levels and a deep rooted belief in the importance of education for all, providing a safe inclusive and nurturing environment in which both pupils and staff are challenged to achieve their full potential.

I am passionate about helping to develop Catholic Education, which I believe gives our children the best opportunity to flourish in an environment centred on Christ and his teachings.

 

I am an active member of my parish in Bognor Regis serving as a special minister, reader and co-ordinator for children’s liturgy. I am also married with four children and have one granddaughter at the moment

My hobbies include walking, singing, reading and gardening.

 

 

Mr Richard McGuire

Foundation Governor

Joint Vice Chair

Term of Office October 2016 - October 2020

Committees - Finance and Staffing, Premises Health and Safety, Ethos and Values

Link Governor – Web Site

Register Of Interests (Business or Pecuniary) - None

Relationship With School Staff - None

 

For many years I worked as an IT Engineer dealing with Network Security, today I work as an small tools fitter repairing tools back to working operation. 

 

As a Knight of St. Columba i am part of the lay apostolate of the Catholic Church this allows me the privilege to serve God by serving others. I support the school with charity work and help the children live out the Gospel values. I attend as many school events as possible and work with the leadership team strategically to strengthen relationships between school and home.

 

My hobbies include gardening and restoring classic cars. I have helped developed the school community by tending the gardens, maintaining the school bees and sourcing free resources for the school environment to make it an outstanding place to be!

 

Dr Rowena Remorino

Foundation Governor

Appointed by the Diocese on 07/06/2017.

 

My daughter Eva attends St. Wilfrid’s school. I am committed to improving outcomes for children and in my role as Consultant Paediatrician and Clinical Director for Paediatrics at Western Sussex Hospitals NHS Foundation Trust I have a strong track record of quality assurance and governance.

 

I believe I have some skills that are transferable into the educational setting and that will help me be a good school governor.

 

Category

Responsibility

Committee Membership

Term of Office

Register

Of Interests (Business or Pecuniary)

Relationship 

With School 

Staff

Foundation Governor  

 

 

07/06/2017 -
06/06/2021

None

None

Neil Crowther

Local authority governor appointed February 2015

Committees - Acting Chair of Finance and Staffing, Headteacher appraisal

Term of Office February 2015- February  2019

Committees - Finance and Staffing

Register Of Interests (Business or Pecuniary) - None

Relationship With School Staff - None

I became a governor because of an interest in the school initially as a parent, and because I can offer the school skills I have in my own job working with Arun District Council. I have developed a good understanding of the school's finances and work with the leadership team to make sure finances impact on the outcomes of the children.

I work at Arun District Council and manage a department with over 30 members of staff, I have work there for just over 10 years.

My hobbies include playing football with my son in the garden and competitive cycling with Worthing Excelsior's.

Mr Mark Ward

Parent Governor joint Vice Chair

Appointed on 03/04/2017.

 

I have lived in Angmering since 2003, I now have 2 children at the school and they settled in very well and made lots of friends. I have worked in IT for 20 years and more recently in Management. I would like to bring my experience to help support the school, the children and parents so that we continue to provide a safe and enjoyable learning environment, as well as sharing input to the governing board to help bring positive change.

 

Category

Responsibility

Committee Membership

Term of Office

Register

Of Interests (Business or Pecuniary)

Relationship 

With School 

Staff

Parent Governor  

 Health & Safety

Health & Safety

03/04/2017 -
02/04/2019

None

None

Mrs Jane Cossins

Parent Governor

Appointed on 20/10/17

 

I am a first time parent at St. Wilfrids this year. My son, Ewan, is in Selsey class and since he has started I have been amazed at just how personable everyone is. I wanted to be one a parent governor so I could put my skills to use at school. I have been a photographer for a few years and I have to quickly develop a rapport with young children and parents a like. I'd love to be able to help anywhere I can within the school. I've also worked in retail for over 10 years where I've had to use many social skills.

Amongst other jobs, I've also trained as an interior designer where I put to use my creative and artistic skills. I'm looking forward to getting stuck in and helping wherever I can and help all areas within the school to aim high, believe and achieve.

 

 

Category

Responsibility

Committee Membership

Term of Office

Register

Of Interests

(Business or Pecuniary)

 

Relationship 

With School 

Staff

Parent Governor

TBA

TBA

20/10/2017 -
19/10/2019

None

None

Miss Natalie Carless

Staff Governor

Appointed by the School Staff on 02/10/2017.

 

Having worked at St Wilfrid’s for the last 3 years, I feel I have the knowledge, understanding and skills to take on the role of staff governor. I understand the importance of a strong governing body in the development of a school (having worked as a Clerk in the past) and also believe that strong links should be maintained between the governing body and the staff who work day-to-day at St Wilfrid’s. As a passionate supporter of Catholic education, and as a practising Catholic myself, I am keen to support the school further on its journey to being a good and ultimately outstanding school.

 

 

Category

Responsibility

Committee Membership

Term of Office

Register

Of Interests (Business or Pecuniary)

Relationship 

With School 

Staff

Staff Governor

Pupil Admissions & Appeals 

 

working parties
 

02/10/2017 -

01/10/2021

None

None

Mrs Sharon Reynolds

Headteacher

Appointed on 01/01/2014.

 

I became the Headteacher of St. Wilfrid's Catholic Primary School in January 2014. I have worked in Catholic education for at least 15 years. I have skills in evaluating the progress of the school against our school action plans and working with the Governing Board to ensure our targets are met. St. Wilfrid's school has achieved a great deal in a short space of time and I am proud of the achievements made by the school community.

 

Category

Responsibility 

Committee Membership

Term of Office

Register

Of Interests (Business or Pecuniary)

Relationship 

With School 

Staff

Headteacher 

Head teacher 

All working parties

01/01/2014 -
31/12/2018

None

None

Mrs Carol Owers

 (Acting Deputy Head 2017-2018)

Re-appointed on 13/09/2017.

 

I am the Year 6 teacher, as well as the RE Leader. I also oversee Collective Worship and the Catholic Life of our School.

Teaching is a second career for me, having worked for over 10 years as a journalist and public relations consultant. I’m married with three teenage children.

I have worked in a variety of schools and bring my leadership expertise to the Governing Board.

 

Category

Responsibility 

Committee Membership

Term of Office

Register

Of Interests (Business or Pecuniary)

Relationship 

With School 

Staff

Associate Governor 

Year 6 Teacher

RE 

Ethos

13/09/2017 -
12/09/2018

None

None

School led after school clubs will start week commencing 24 September 2018. Club information letter available shortly.
  • Search
  • Translate
Top